REGION SIERADZKI

W regionie sieradzkimspośród zabaw o charakterze tanecznym, które pielęgnuje w swoim repertuarze zespół obrzędowy z Chojnego należy wymienić: "Uowcarecka - do stołka", "Mietlorza", "Różowany wiónek" oraz "Chusteckę"

Ta ostatnia zabawa oraz "Różowany wiónek" jest przekazywana wielu młodym odbiorcom w czasie spotkań z artystami ludowymi Bliżej Folkloru w ramach programu "Krzesiwo".

więcej


REGION WIELUŃSKI

Na temat zabaw tanecznych w wieluńskiem można przeczytać w literaturze fachowej. O tańcach z wieluńskiego pisze J.P.Dekowski w "Pracach i Materiałach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi". Seria etnograficzna nr 13 Łódź 1969, s181-189: Wśród nich przeważają tańce w formie gier towarzyskich, oparte na korowodzie. Są one tańczone przy dźwiękach muzyki i zespołowym śpiewie"

Praktycznie o tych zabawach zapominano i żaden z zespołów folklorystycznych w tym regionie nie miał ich w swoim repertuarze. Okazją do ich włączenia w stałą pozycję programową był Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie.

Najstarsi członkowie zespołu "Ostrowiacy" z Ostrówka przypomnieli sobie niektóre z nich, ale nie było łatwo przekonać ich, aby zabawy te zaprezentować szerszej publiczności. Przedsięwzięcie udało się, a radość z przyznanej Nagrody Specjalnej w tymże konkurise w roku 1996 była ogromna. Są to: "Chusteczka", "Gapa", "Gołąbek" i "Swodzijos"...

więcej