Multimedialna Teka Folkloru


ZESPOŁY OBRZĘDOWE REGIONU SIERADZKIEGO

1. Zespół Obrzędowy z Chojnego powstał w 1983 r. W 2008 r. obchodził jubileusz 25-lecia. Patronat nad Zespołem pełni Gminna Bibliotka Publiczna w Sieradzu z siedzibą w Charłupi Małej. Kierownikiem Zespołu od 1988 roku jest Janina Świniarska-Kosowska. Repertuar tworzą zwyczaje i obrzędy ludowe związane z życiem sieradzkiej wsi, dawne wierzenia, tańce powszechne i obrzędowe oraz współcześnie zmieniająca się wieś. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody im.Oskara Kolberga (1995). więcej...  Chojne w Anglii  Artykół

Chojne            Chojne
                           Widowisko "Wesele Sieradzkie" na scenie                  Widowisko "Wieczór zimowy" podczas VIII                                      w Sieradzkim Parku Etnograficznym - 2008 r.               Przeglądu Obrzędów Bożonarodzeniowych                                                                                                                                w Brzeźniu - 13.12.2008 r.

2. Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Kliczkowianki" z Kliczkowa Małego powstał z inicjatywy Honoraty Płoszańskiej w 1983 r. przy KGW w Kliczkowie Małym. Zespół prezentuje autentyczne widowiska oparte na zwyczajach i obrzędach, wierzeniach dawnej wsi, a także piosenki ludowe i przyśpiewki. Zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźniu (98-275 Brzeźnio, ul.Wspólna 45) Często bierze udział w przeglądach zespołów śpiewaczych i obrzędowych o charakterze powiatowym, regionalnym oraz wojewódzkim zdobywając liczne nagrody. Kierownikiem Zespołu jest Honorata Płoszańska. więcej...

Kliczkowianki
Zespół podczas VIII Przeglądu Obrzędów Bożonarodzeniowych w Brzeźniu w 2008 r.

3. Zespół Taneczno-Obrzędowy "Zapuszczanie" z Sieradza-Zapusty Wielkiej (obecnie zawiesił działalność) Zespół powstał w 1989 r. Jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskich Konkursów Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Jego kierowniczka, pani Bronisława Bednarek to znakomita tancerka ludowa, śpiewaczka, gawędziarka i informatorka. W latach 1994 - 1995 na potrzeby filmu edukacyjnego "Len" wykonała wszystkie czynności związane z obróbką lnu - od zasiania ziarna do uszycia koszuli. Jest ona pomysłodawczynią wszystkich widowisk, jakie zrealizował zespół a są to przedstawienia obrazujące sceny z życia dawnej wsi: "Wesele", "Dziadek z szopką", "W Trzech Króli", "Dyngus", "Oj ta Maryś", "W wielgi cwortek, w wielgi piuntek", "Czesanie lnu", "Młocka", "Pozycka".

Zapuszczanie            Zapuszczanie
                           Zespół w sieradzkim amfiteatrze podczas                   II Przegląd Zwyczajów Gospodarskich                                       Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej                            w Brzeźniu, 19.11.2006 r.
                             "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm
                                               i inspiracje" - 2005 r.

Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller