Multimedialna Teka Folkloru


SPOTKANIA WIELKANOCNE

Odbyły się tylko dwie edycje. Miały one na celu zaprezentowanie zwyczajów związanych z okresem wielkanocnym oraz reaktywowanie dyngusowego obchodzenia wsi z gaikiem i wózkiem dyngusowym.

I Spotkanie Wielkanocne w Brzeźniu - 9.04.2000r.
Przegląd odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeżniu. Uczestniczyło 11 zespołów obrzędowych). Przyznano dwie I Nagrody dla Dziecięcego Zespołu Obrzędowego z Ożarowa za widowisko "Niedziela gajowa" i Zespołu Obrzędowego z Chojnego za widowisko "Chodzenie z gaikiem, pasyjką i wózkiem". Dwie II Nagrody zdobyły: Zespół Obrzędowy z Popowic za widowisko "Śmigus Dyngus"oraz Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Popowic za "Obchodzenie wsi z gaikiem". Wyróżnienia: Zespół Obrzędowy z Ożarowa za widowisko "Wieczornica w poście", Zespół Śpiewaczy "Jezioranki" za widowisko "Cymber" i Zespół Obrzędowy z Zapusty Wielkiej za widowisko "Śmigus Dyngus" i Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Kliczkowianki" z Kliczkowa Małego za widowisko "Wielgo Sobota". W czasie przerwy ulicami Brzeźnia przeszły grupy dyngusowe.

Zespół z Chorzyny
Zespół z Chorzyny

II Spotkanie Wielkanocne "Od Ostatków do Sobótek" w Brzeźniu - GOK, 13.05.2001r.
Wystąpiło 14 zespołów, w tym 6 obrzędowych i 8 śpiewaczych. W kategorii dorosłych zespołów obrzędowych przyznano dwie równorzędne I nagrody dla zespołów z Chojnego i Popowic oraz dwie równorzędne II nagrody dla zespołów z Kliczkowa Małego i Zapusty Wielkiej. W kategorii dziecięcych zespołów obrzędowych I nagrodę otrzymał zespół z Popowic, II nagrodę zespół z Ożarowa W kategorii zespołów śpiewaczych przyznano cztery równorzędne I nagrody dla zespołów z: Białej, Jeziorska, Kurowa i Opojowic. Przyznano również cztery równorzędne II nagrody dla zespołów z: Monic, Naramic, Osjakowa i Ostrówka W tej edycji został rozszerzony zakres tematyczny i obejmował okres od Wielkanocy do Sobótek. Wystąpiło dużo zespołów prezentujących majowe śpiewanie przy krzyżach i kapliczkach. W czasie przerwy zespoły śpiewające majowe pieśni zaśpiewały je przy krzyżu w centrum Brzeźnia.

Adolfa Kurowska z Burzenina            Zespół taneczny z Lututowa
                      Zespół Śpiewaczek Przykrzyżnych z Monic              Zespół biorący udział w Przeglądzie podczas śpiewu
przy krzyżu w Brzeźniu                                      



Maj królował na brzeźniowskiej scenie



Tekst: Teresa Dębska
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Okręgowego w Sieradzu

Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller