Multimedialna Teka Folkloru


PRZEGLĄDY ZWYCZAJÓW GOSPODARSKICH

Odbyły się tylko dwa takie Spotkania, które miały na celu prezentacje zwyczajów związanych z różnymi pracami gospodarskimi - w domu, zagrodzie i w polu.

I Spotkania Zespołów Prezentujących Zwyczaje Gospodarskie w Brzeźniu - 9.11.2003 r.
Wystąpiły zespoły z Zapusty Wielkiej z widowiskiem "Młocka, Zespół Obrzędowy z Chojnego - "Pirzocha", Zespół "Kliczkowianki" z Kliczkowa Małego - "Łomok u Walentowy", Zespół z Kurowa - "Praca przy torfie", Zespół z Naramic - "Pierzawka". I Nagrodę zdobył Zespół Obrzędowy z Chojnego, II Nagrodę - Zespół "Kliczkowianki" i Zespół z Kurowa, III Nagrodę - Zespół z Naramic i Zespół Obrzędowy z Zapusty Wielkiej.

Zespół z Kurowa
Zespół z Kurowa

II Przegląd Zwyczajów Gospodarskich w Brzeźniu - 19.11.2006 r.
Wystąpiło 8 zespołów obrzędowych. I Nagrodę otrzymał Zespół Obrzędowy z Chojnego za widowisko "Wieczór zimowy", II Nagrodę Zespół Folklorystyczny z Popowic za widowisko "Tłuka", trzy równorzędne III Nagrody przyznano dla: Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Kliczkowa Małego za widowisko "U Maciejowy chlyb piekom", Zespołu Taneczno-Obrzędowego z Zapusty Wielkiej za widowisko "Czesanie lnu"i Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa za widowisko: "Wieczornica w poście". Wyróżniono trzy zespoły: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Kurowa za widowisko "Młocka", Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Naramic za widowisko "Kiszenie kapusty" i Zespół Śpiewaczy z Białej za widowisko "Wieczór jesienny u Cygowy".

Zespół "Zapuszczanie" z Zapusty Wielkiej            Zespół Obrzędowy z Chojnego
                           Zespół "Zapuszczanie" z Zapusty Wielkiej                          Zespół Obrzędowy z Chojnego




Tekst: Teresa Dębska
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Okręgowego w Sieradzu


Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller