Multimedialna Teka Folkloru


PRZEGLĄDY GAWĘDZIARZY LUDOWYCH

Pierwsze 3 edycje odbyły się w Osjakowie, następnie zostały przeniesione do Ostrówka. Ogółem odbyło się 8 edycji. Celem ich było pielęgnowanie tradycji gawędziarstwa ludowego oraz gwar występujących na terenie województwa sieradzkiego.

I Wojewódzki Przegląd Gawędziarzy Ludowych w Osjakowie - 5.09.1993 r.
Wystąpiło 6 gawędziarzy ludowych. Poza przeglądem zaprezentowały się zespoły śpiewacze z Dębiny i Osjakowa oraz Kapela Sieradzka z Baszkowa oraz 2 kapele z Dębiny.
I Miejsce zdobył Henryk Michalak
Przegląd zakończył się wspólną biesiadą przy ognisku.

II Wojewódzki Przegląd Gawędziarzy Ludowych w Osjakowie - 1994 r.
(brak danych)

III Wojewódzki Przegląd Gawędziarzy Ludowych w Osjakowie - 1995 r.
(brak danych)

IV Spotkania Gawędziarzy Ludowych Województwa Sieradzkiego"Pogwarki'96 " w Ostrówku - 14.09.1996 r.
Wystąpiło 9 gawędziarzy. I miejsce zdobyła Wanda Majtyka z Popowic. Przyznano trzy równorzędne II nagrody dla: Bronisławy Bednarek z Zapusty Wielkiej i Józefa Bednarka z Zapusty Wielkiej, dwie III - równorzędne nagrody dla Marianny Kuś z Kliczkowa Małego i Henryka Michalaka z Biskupic oraz trzy wyróżnienia dla Adeli Pędziwiatr z Brzeźnia, Józefa Dubiaka z Charłupi Małej i Stanisława Madalińskiego z Wandalina.

Wanda Majtyka z Popowic
Wanda Majtyka z Popowic

V Spotkania Gawędziarzy Ludowych Województwa Sieradzkiego"Pogwarki'97 " w Ostrówku - 7.09.1997 r.
Komisja konkursowa po wysłuchaniu 9 wykonawców przyznała 5 równorzędnych nagród dla: Bronisławy Bednarek i Józefa Bednarka z Zapusty Wielkiej, Leokadii Grąbkowskiej z Lututowa, Marianny Kuś z Kliczkowa Małego i Wandy Majtyki z Popowic oraz cztery wyróżnienia dla: Henryka Michalaka z Biskupic, Adeli Pędziwiatr z Brzeźnia, Honoraty Płoszańskiej z Kliczkowa Małego i Władysława Szymczaka z Łęk Dużych. Poza prezentacją konkursową wystąpiła Kapela z Lututowa i Sieradzka Kapela z Baszkowa, a także śpiewaczka Antonina Majda z Masłowic.

Honorata Płoszańska z Kliczkowa Małego
Honorata Płoszańska z Kliczkowa Małego

VI Spotkania Gawędziarzy Ludowych Województwa Sieradzkiego "Pogwarki' 98" w Ostrówku - 20.09.1998 r.
Wystąpiło 17 gawędziarzy ludowych. I Nagrodę zdobyła Wanda Majtyka - z Popowic, II Nagrodę - Bronisława Bednarek z Zapusty Wielkiej i Leokadia Grąbkowska z Lututowa, III Nagrodę: Bronisław Placek z Ożarowa, Honorata Płoszańska z Kliczkowa Małego, Edwarda Lach z Popowic. Wyróżnienie otrzymali: Józef Bednarek z Zapusty Wielkiej, Janina Świniarska z Chojnego i Andrzej Buczek z Dębiny.

Józef Bednarek z Zapusty Wielkiej
Józef Bednarek z Zapusty Wielkiej

VII Spotkania Gawędziarzy Ludowych "Pogwarki' 99" w Ostrówku - 10.10.1999 r.
Wystąpiło 10 gawędziarzy ludowych. Nagrodzono: Edwardę Lach z Popowic, Bronisławę Bednarek z Zapusty Wielkiej. Wyróżnienia: Marianna Kuś z Kliczkowa Małego, Janina Świniarska z Chojnego, Honorata Płoszańska z Kliczkowa Małego, Leokadia Grąbkowska z Lututowa, Wanda Majtyka z Popowic, Józef Bednarek z Zapusty Wielkiej, Bronisław Placek z Ożarowa i Stanisław Pryk z Dzigorzewa.

Janina Świniarska z Chojnego
Janina Świniarska z Chojnego

VIII Spotkania Gawędziarzy Ludowych "Pogwarki' 2000" w Ostrówku - 29.10.2000 r.
Wystąpiło 9 gawędziarzy ludowych. I Nagrodę otrzymała Marianna Kuś z Kliczkowa Małego, II Nagrodę - Bronisława Bednarek z Zapusty Wielkiej, trzy równorzędne III Nagrody przyznano: Edwardzie Lach i Wandzie Majtyce z Popowic oraz Honoracie Płoszańskiej z Kliczkowa Małego. Wyróżnienia otrzymali: Henryk Michalak z Biskupic, Leokadia Grąbkowska z Lututowa , Józef Bednarek z Zapusty Wielkiej i Wacław Zabłocki z Lututowa. Imprezie towarzyszyły kapele z Lututowa i Ostrówka.

(od lewej) Leokadia Grąbkowska z Lututowa, Honorata 
Płoszańska i Marianna Kuś z Kliczkowa Małego
(od lewej) Leokadia Grąbkowska z Lututowa, Honorata Płoszańska
i Marianna Kuś z Kliczkowa Małego



Tekst: Teresa Dębska
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Okręgowego w Sieradzu

Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller