Multimedialna Teka Folkloru


PRZEGLĄDY GRUP KOLĘDNICZYCH

Przeglądy te miały na celu ochronę tradycji autentycznego kolędowania, a także popularyzację tych tradycji w społeczeństwie.

I Przegląd Grup Kolędniczych - Teatr Miejski w Sieradzu, 24.01.2003 r.
Korowód grup kolędniczych wyruszył z Młodzieżowego Domu Kultury w Sieradzu, przeszedł ulicami Sieradza do Teatru Miejskiego. Wystąpiło 14 grup z: Gimnazjum nr 1 w Sieradzu ( Grupa Jędrka i Grupa Roberta), Chojnego, Kuźnicy Błońskiej, Ostrowa k/Brzeźnia ( 2 grupy), Rybnika, Kliczkowa Małego, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sieradzu (Grupa Łukasza i Grupa Inki), Gimnazjum Nr 2 w Sieradzu, Charłupi Małej i Zapusty Wielkiej. W przerwie na obrady Jury uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Sieradzu zaprezentowali "Jasełka eksperymentalne". I Nagrodę otrzymała grupa Zespołu Obrzędowego z Chojnego "Chojeńskie Herody".

Herody z Chojnego
Herody z Chojnego

II Spotkania Grup Kolędniczych w Złoczewie, 25.01.2004 r.
Przegląd odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Złoczewie. Poprzedzony został korowodem, który przeszedł ulicami Złoczewa. Wystąpiło 13 grup kolędniczych. Główną Nagrodę przyznano grupie dziecięcej "Małe Herody" z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu. Cztery I Nagrody otrzymali: Grupa Krzyśka z Gimnazjum Nr 1 w Sieradzu, Zespół Obrzędowy "Zapuszczanie" z Zapusty Wielkiej, Zespół "Wróblewianie" z Wróblewa, i grupa z Gimnazjum Nr 2 w Sieradzu, dwie II Nagrody: Grupa Kolędników z Dzigorzewa i Grupa Jędrka z Gimnazjum Nr 1 w Sieradzu, dwie III Nagrody dla: Grupy ze Szkoły Podstawowej w Złoczewie i samorodnej grupy kolędniczej "Herody" z Niechmirowa oraz trzy wyróżnienia dla: Grupy ze Skrzynna, Kuźnicy Błońskiej i samorodnej grupy kolędniczej z Kłocka.

Przemarsz grup kolędniczych ulicami Złoczewa            Grupa kolędnicza z Niechmirowa
                  Przemarsz grup kolędniczych ulicami Złoczewa                        Grupa kolędnicza z Niechmirowa




Tekst: Teresa Dębska
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Okręgowego w Sieradzu


Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller