REGION SIERADZKI

Owijok

Jako regionlana odmiana oberka należy do najbardziej rozpowszechnionych tańców w regionie sieradzkim. Jak mówią niektórzy tańcerze: "dawniej tańczyło się tylko oberki, owijoki i polki". Był tańcem powszechnie tańczonym, przy każdej nadarzającej sie okazji. Jako, że był tańcem szybkim, wirowym, żywym, wymagał od tańczących dużej sprawności. Tańczyła go dowolna ilość par. Jego nazwa pochodzi od ciągłego ruchu wirowego. Starsi muzykanci mówili: "bo to się tak owija w koło to samo i to samo"

więcej

Polka

Drugim tańcem powszechnie występującym w sieradzkiem jest polka. Funkcjonują różne jej nazwy drygany, drobna, gruba. Jak wynika z posiadanej dokumentacji videofonicznej przeważa jednak polka "drobna" i "drygany". Tańćzy się ją szybko wykonując w takcie 3 kroki w rytmie dwie ósemki i ćwierćnuta.

Polkę - podobnie jak "owijoka" - tańczy się w dwóch kierunkach pod słońce i ze słońcem wirując w każdym w lewo i w prawo, czyli w cztery strony. Najczęstszym sygnałem do zmiany kierunku tańca był okrzyk "przeciwna". Mogła ją tańczyć dowolna ilość par. Rozpoczęcie tańca przebiegało podobnie jak w "owijoku"...

więcej