logo

MUZYKA I PIEŚNI REGIONU SIERADZKIEGO

Region sieradzki leży w zachodniej części województwa łódzkiego. Od północnego-wschodu graniczy z regionem łęczyckim, od południa z ziemią wieluńską, od północy zaś sąsiaduje z Kujawami, a od zachodu z Wielkopolską. Jego położenie nie pozostało bez wpływu na kształt folkloru muzycznego - od wieków sąsiednie regiony oddziaływały na siebie przejmując i asymilując wzajemne właściwości.


Pieśni - repertuar wokalny

Ludowy repertuar muzyczny wyznaczany jest przez dwa cykle: rodzinny i doroczny. Do pierwszej grupy należą pieśni związane z cyklem życia człowieka, towarzyszące mu w najważniejszych momentach istnienia, od narodzin aż po śmierć - podczas chrztu, wesela, pogrzebu (pieśni religijne). Pieśni weselne stanowią bez wątpienia grupę najliczniejszą i najbardziej wewnętrznie zróżnicowaną. Przeznaczone są na poszczególne etapy wesela tj. oczekiwanie pana młodego, ubieranie panny młodej, błogosławieństwo przed ślubem, pożegnanie panny młodej, przyjazd z kościoła, obiad, oczepiny itp.
A powstańże ty Marychna ze stoła - Józefa Stupska (ur. 1924 Woźniki i tam zam.) śpiew. Pieśń weselna śpiewana przy przenosinach panny młodej do domu pana młodego (por. O. Kolberg, Kaliskie, t. 23, s. 142, przykł. 105).
A wiernie jo Panu Bogu służyła - Stanisława Miśkiewicz (ur. 1922 Dzigorzew, zam. Sieradz) śpiew. Pieśń weselna śpiewana po oczepinach (por. O. Kolberg, Kaliskie, t. 23, s. 154, przykł. 131).
Turlejze sie wionku lawendowy - Stanisława Miśkiewicz (ur. 1922 Dzigorzew, zam. Sieradz) śpiew. Pieśń weselna śpiewana za stołem, po obiedzie (por. O. Kolberg, Kaliskie, t. 23, s. 188, przykł. 219).

Pokaźną część repertuaru stanowią "przyśpiewki", czyli pieśni "krótkie" - utwory jednozwrotkowe, które dały początek tanecznym melodiom instrumentalnym - owijokom, polkom. Wiele z nich wykonywano również podczas wesela, głównie za stołami, naprzemian przez śpiewaka i kapelę. Układane na poczekaniu teksty przyśpiewek komentowały bieżące momenty wesela, często w sposób żartobliwy i dosadny.


więcej ...

Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller