Multimedialna Teka Folkloru


XIX Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej
"Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje"


20 września 2020 r. w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyła się już 19 edycja Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje”. Organizatorem konkursu było Muzeum Okręgowe w Sieradzu, a współorganizatorem Łódzki Dom Kultury. Konkurs mógł odbyć się dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat nad wydarzeniem objęło także Starostwo Powiatowe w Sieradzu oraz Urząd Miasta Sieradza. W konkursie wzięło 10 kapel autentycznych, 6 opracowanych, 7 solistów-instrumentalistów, 3 zespoły taneczne, 5 par tanecznych oraz 3 zespoły inspirowane folklorem. Zespoły pochodziły z powiatów kaliskiego, łaskiego, łowickiego, opoczyńskiego, pabianickiego, przysuskiego, sieradzkiego, skierniewickiego, tomaszowskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i zgierskiego. W sumie na scenie sieradzkiego skansenu wystąpiło 117 artystów prezentujących bogactwo folkloru muzycznego i tanecznego Polski Centralnej. W przeglądzie wzięli udział wielokrotni laureaci festiwali i konkursów folklorystycznych, m.in. w Kazimierzu Dolnym oraz zdobywcy nagród im. Oskara Kolberga. Nie zabrakło także młodych wykonawców, którzy pragną kontynuować muzyczne tradycje swoich regionów. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach konkursowych: kapel autentycznych, kapel opracowanych, solistów-instrumentalistów, grup tanecznych, par tanecznych oraz zespołów inspirowanych folklorem. W każdej z kategorii zostali wyłonieni laureaci oraz przyznano nagrody (patrz Protokół). Z przebiegu konkursu została sporządzona dokumentacja fotograficzna, filmowa i dźwiękowa, która jest dostępna na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Sieradzu (obszerne fragmenty) lub w dziale etnograficznym sieradzkiego Muzeum (całość). Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kożystania.


Protokół z obrad jury


Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego
Zespół jest wielokrotnym uczestnikiem i laureatem przeglądów folklorystycznych w Bedlnie, Sieradzu i Kazimierzu Dolnym. W 2018 r. kapela otrzymała nagrodę „Baszty” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zespół był także uczestnikiem festiwalu „Wszystkie mazurki świata’ w Warszawie. Skład kapeli: Roman Wojciechowski (skrzypce), Radosław Biniek (harmonia trzyrzędowa), Bogdan Lipski (bęben ze stalką).
Repertuar regionu opoczyńskiego: trzy oberki i polka.
Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego


Skrzypek Roman Wojciechowski
Ur. 1949 r. Na scenie muzycznej występuje od lat sześćdziesiątych. Był członkiem wielu kapel ludowych, m.in.„Słowiki” ze Sławna, „Róża” z Gawron, „Kamienianka” z Kamienia, Zespół z Olszowa i Twardej. W 2000 r. otrzymał odznakę „Zasłużony działacz kultury” , a w 2012 r. nagrodę im. Oskara Kolberga.
Repertuar regionu opoczyńskiego: oberki i polka.
Skrzypek Roman Wojciechowski


Kapela Ludowa „Brzeziny” I (pow. kaliski) –pierwszy skład
Kapela działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Powstała w 1977 r. Reprezentuje folklor kalisko-sieradzki .Występowała na terenie całego kraju jak i za granicą (Belgia, Holandia, Niemcy, Rosja, Ukraina). Była wielokrotnie nagradzana w konkursach i festiwalach m.in. w Kazimierzu Dolnym, gdzie w 2019 zajęła II miejsce. Zespół otrzymał również Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” (2003)oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012) i „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” (2017). Skład kapeli: Lesław Antczak (akordeon), Stanisław Pawlik (bęben ze stalką), Mieczysław Kamzol (basy kaliskie), Zdzisław Siudy (skrzypce).
Repertuar: walczyk „Kuba”, oberek „Od Kalisza”, polka „Od Zajączek”
Kapela Ludowa Brzeziny I


Harmonista Radosław Biniek
Ur. w 1974 r. Jako samouk mając 16 lat przygrywał już Zespołowi Pieśni i Tańca „Tramblanka”, z którym współpracował przez wiele lat. Jest członkiem rodzinnej Kapeli Bińków, w której gra z matką – Haliną (skrzypce) i siostrą – Kamilą (klarnet, bęben i śpiew). W 2018 r. zdobył wyróżnienie na IV Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię Szczecińską.
Repertuar opoczyński: oberki i polki.
Harmonista Radosław Biniek


Wieluńska Kapela Ludowa
Zespół powstał w 2016 r. Kapela ma w swym repertuarze zarówno utwory autentyczne jak i opracowane. Występowała na przeglądach w Goszczanowie, Sieradzu oraz w Kazimierzu Dolnym Podczas 54. Ogólnopolskigo Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym kapela zajęła trzecie miejsce. Skład kapeli: Anita Kokot (basy), Jagoda Majtyka (skrzypce), Kamil Kokot (akordeon guzikowy), Jerzy Kaszuba (bębny)
Repertuar wieluński: „Cebulorz”, owijok „Od Osjakowa”, polka Radwańskiego, polka „Sła dzieweczka po dreweckach”.
Wieluńska Kapela Ludowa


Grupa Dziecięca Zespołu Obrzędowego Chojne
Grupa jest częścią Zespołu Obrzędowego Chojne, który powstał w 1983 r. Grupa ma już na swoim koncie osiągnięcia, m.in. zdobywał II i III nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej twórczości Folklorystycznej w 2015 i 2016 r. Kierownikiem zespołu jest Agata Wożniak.
Skład: Aleksandra Nowak, Klaudia Nowak, Magdalena Mil, Nicola Mil, Karina Czarnecka, Blanka Czarnecka, Lena Kaczmarek, Julia Śpiewak, Julia Owczarek, Marcelina Owczarek, Paweł Szumiela, Adam Novickas, Martyna Nowak, Marlena Prekwa, Amelia Prekwa, Julia Masiorowska, Amelia Witych, Lena Pawlak, Hubert Kulawiecki, Wojciech Czyżak, Piotr Krześniak, Paweł Markiewicz Repertuar: tańce zabawowe dzieci na pastwisku: gapa, chusteczka, to wianek różowany, sokół



Para taneczna Ewa Ziętek i Zbigniew Ciechanowicz
Repertuar: tańce z okolic Przysuchy.


Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza
Jest to młody zespół, który swoją działalność rozpoczął w tym roku, chociaż część muzyków działała już w innych grupach. Kapela została zakwalifikowana do tegorocznego koncertu na festiwalu „Wszystkie mazurki świata” w Warszawie.
Skład kapeli: Kinga Foks (skrzypce), Patryk Szczepaniak (bębenek ze stalką), Jeremi Kowalski (harmonia trzyrzędowa).
Repertuar łowicki: kujon, oberek, polka, oberek
Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza


Kapela „Borynioki” z Lipiec Reymontowskich
Zespół powstała 1995 roku w Lipcach Reymontowskich z inicjatywy pana Michała Pintary.. Grupa jest laureatem wielu nagród, m.in. w konkursach Kapel i Muzyków Ludowych „Klejnasowe granie” w Skierniewicach, Międzywojewódzkich Przeglądach Kapel Ludowych w Bedlnie. Dwukrotnie brała udział w Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym „Tydzień Kultury Beskidzkiej”. Kapela działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich.
Skład Kapeli: Jerzy Drzewiecki (klarnet), Jerzy Baczyński (akordeon), Jan Szymański (skrzypce), Tadeusz Baczyński (bębenek).
Repertuar: oberek łowicki, kujawiak, polka, oberek łowicki
Kapela „Borynioki” z Lipiec Reymontowskich


Klarnecista Jerzy Drzewiecki
Ur. 1947 r. Członek, a od roku 2004 kierownik kapeli „Borynioki” z Lipiec Reymontowskich.
Repertuar: oberek łowicki, kujawiak, polka.
Klarnecista Jerzy Drzewiecki


Zespół Obrzędowy Chojne
Zespół powstał w 1983 r. z członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Chojne. Wtedy po raz pierwszy wystawiono widowisko "Chojeńskie Wesele". Grupa posiada bogaty repertuar uzyskany z przekazu najstarszych mieszkańców. Dotychczas powstały następujące przedstawienia: Wesele sieradzkie, Piyrzocha, Dyngus, Majówka, Przebierańcy ostatkowi, Zimowy wieczór, Sobótki, Podkoziołek i Chojeńskie herody.
Krzewiąc kulturę w środowisku i popularyzując go poza granicami państwa Zespół jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. W 1995 r. otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga.
Repertuar: fragment wesela sieradzkiego (służba przed otrzepowinami, obtańczenie panny młodej) z tańcami: chodzony, polka, owijok, owijok na wytrzymałego.



Skrzypek Zbigniew Witkowski
U. 1948 r. Członek kapeli Ludowej „Brzeziny II”. Repertuar: oberek „Od Stawiszyna”, kujawiak „Kaliski”, polka „Dreptana”
Skrzypek Zbigniew Witkowski


Kapela „Dukat” z Mroczek Małych
Kapela istnieje już od 1993 r. Do 2015 r. zespół grał w składzie trzyosobowym (z harmonią trzyrzędową). Kapela jest laureatem wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych, m.in. w Bedlnie, Sieradzu, Kazimierzu Dolnym. Zespół przygrywa także zespołowi śpiewaczemu z Mroczek Małych. Skład kapeli: Józef Tomczyk (skrzypce), Zenon Lipiński (bęben). Repertuar sieradzki: owijok „Po owsianej słomie”, polka „Siano grabie”, owijok „I tu dobrze i tam dobrze”, „Zagraj mi rum tum tum”
Kapela „Dukat” z Mroczek Małych


Kapela Zbigniewa Ciechowicza ze Rdzowa
Zespół działa od trzech lat. Ma już jednak na swym koncie pierwsze osiągnięcia, m.in. II miejsce w konkursie folklorystycznym podczas Dni Kolbergowskich w Przysusze. Skład kapeli: Zbigniew Ciechowicz (harmonia trzyrzędowa), Sławomir Lesiak (skrzypce), Ewa Ziętek (bębenek obręczowy, baraban z talerzem). Repertuar: oberki, polka
Kapela Zbigniewa Ciechowicza ze Rdzowa


Para taneczna Agata Woźniak i Dariusz Niewiadomski
Członkowie Zespołu Obrzędowego Chojne.
Repertuar: tańce sieradzkie (polka, owijok)


Kapela Ludowa Brzeziny II
Kapela działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Powstała w 1977 r. Reprezentuje folklor kalisko-sieradzki .Występowała na terenie całego kraju jak i za granicą (Belgia, Holandia, Niemcy, Rosja, Ukraina). Była wielokrotnie nagradzana w konkursach i festiwalach m.in. w Kazimierzu Dolnym, gdzie w 2019 zajęła II miejsce. Zespół otrzymał również Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” (2003)oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012) i „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” (2017). Skład Kapeli: Lucjan Dymarczyk (harmonia polska), Stanisław Pawlik (bęben ze stalką), Zbigniew Witkowski (skrzypce). Repertuar: walczyk „Hej! Zawracaj do Konina”, oberek „Dziewucho-dziewucho”, polka „Od Zagórnej”, kujawiak „Na Uwrociu”
Kapela Ludowa Brzeziny II


Skrzypek Jan Szymański z Albinowa
Ur. 1948 r. Muzyk Kapeli Ludowej z Albinowa. Repertuar: oberki, polka
Skrzypek Jan Szymański z Albinowa


Wieluńska Kapela Folkowa
Zespół powstał w 2016 r. Kapela ma w swym repertuarze zarówno utwory autentyczne jak i opracowane. Występowała na przeglądach folklorystycznych w Goszczanowie, Sieradzu oraz w Kazimierzu Dolnym. Skład Kapeli: Anita Kokot (basy), Jagoda Majtyka (skrzypce), Kamil Kokot (akordeon guzikowy), Jerzy Kaszuba (bębny). Repertuar: Pieśń B. Sudomirskiej „Oj w s…”, Owczareczek Łebka
Wieluńska Kapela Folkowa


Skrzypek Józef Tomczyk z Mroczek Małych
Józef Tomczyk – skrzypek z Mroczek Małych pow. sieradzki (ur.1940) Ur. 1940 r. Członek kapeli „Dukat”. W tym roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Repertuar: owczareczek, polka „Tak mi zol”, owijok „Ojciec krowe sprzedał”, polka wikszycka
Skrzypek Józef Tomczyk z Mroczek Małych


Para taneczna Janina Świniarska-Kosowska i Adam Bakowicz
Członkowie Zespołu Obrzędowego Chojne.
Repertuar: tańce sieradzkie (polka, owijok)


Monika Syrczyńska z Kapelą z Orzku
Zespół tworzą muzycy Kapeli z Orzku, którym towarzyszy solistka Monika Syrczyńska. Grupa powstała w 2018 r. Skład kapeli: Monika Syrczyńska (śpiew), Jan Skurnica (akordeon), Włodzimierz Smolarek (klarnet), Dariusz Glapiński (bęben ze stalką). Repertuar: „Chciało się Zosi jagódek”, „Szła dziewczyna przez las”.



Zespół Folklorystyczny w Popowicach
Zespół założony w 1989 r. zadebiutował na Przeglądzie Zespołów Ludowych Województwa Sieradzkiego w Konopnicy. Początkowo zespół zajmował się śpiewem piosenek ludowych, następnie skoncentrował się na teatrze obrzędowym, w ostatnich latach dodatkowo zajmuje się kabaretem oraz tańcem. W 1995 r. grupa zdobył nagrodę im. Profesora Burszty na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 2001 r. zespół zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. W 2003 r. podczas XVIII Przeglądu Dorobku Twórców Ludowych i Popularyzatorów Kultury przyznana została grupie nagroda im. Oskara Kolberga. Skład zespołu: Henryka Pochrzęst, Władysława Barańska, Zenona Pochrzęst, Danuta Janic, Grażyna Marchewka, Grażyna Mierzwa, Dorota Pęcherz, Teresa Kowalczyk, Maria Kędzia, Adam Matusiak, Zdzisław Pęcherz, Tadeusz Mierzwa, Antoni Kędzia, Jacek Grajek, Jan Sadowski Repertuar wieluński: tańce zabawowe „Toli ja chłopcy, toli ja”, „Mom chustecke mom”, „Przez pole druzecka”
Zespół Folklorystyczny w Popowicach


Kapela Józefa Kowalczyk ze Sadkowic
Kapela powstała cztery lata temu. Występowała na dożynkach, przeglądach i uroczystościach powiatowych. Zespół jest laureatem przeglądów w Bedlnie, Przysusze i Działoszynie Repertuar rawski: mazurek, oberek, polka
Kapela Józefa Kowalczyk ze Sadkowic


Para taneczna Anna Żmudzinska i Krzysztof Masiorowski
Członkowie Zespołu Obrzędowego Chojne.
Repertuar: tańce sieradzkie (polka, owijok)


Kapela „Lututowianie” z Lututowa
Kapela powstała w 1987 r. Występuje na terenie swojej gminy i w zaprzyjaźnionych gminach uświetniając lokalne wydarzenia kulturalne oraz na terenie całej Polski. Zespół wielokrotnie koncertował poza granicami naszego kraju, m.in. na Węgrzech, w Belgii, Luksemburgu i Niemczech. Kapela jest laureatem przeglądów folklorystycznych w Działoszynie, Sieradzu, Szczecinie i Toruniu. W 2019 r. zespół zdobył nagrodę „Baszty” podczas 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Skład Kapeli: Zbigniew Szczepański (skrzypce), Bogdan Szczepański (klarnet), Mieczysław Ignaczewski (bębenek), Kazimierz Gruchot (basy). Repertuar: polka Słomińskiego, owijok „Sieczki urznął”, polka chodzona „Włodka”, owijok „Łebka”
Kapela „Lututowianie” z Lututowa


Skrzypek Zbigniew Ciechowicz ze Rdzowa
Ur. 1976 r. Jest muzykiem-samoukiem, założycielem i członkiem Kapeli Zbigniewa Ciechowicza. Zdobywał nagrody podczas Dni Kolbergowskich w Przysusze (2018, 2019) oraz wyróżnienia w Kazimierzu Dolnym (2018). Repertuar: oberki, polka
Skrzypek Zbigniew Ciechowicz ze Rdzowa


Para taneczna Natalia Karkola i Damian Grzegorczyk
Członkowie Zespołu Obrzędowego Chojne.
Repertuar: tańce sieradzkie (polka, owijok)


Kapela „Opocznianka”
Zespół powstał w latach 70-tych. Kapela od lat bierze udział w festiwalach i przeglądach folklorystycznych zdobywając nagrody i wyróźnienia. Za swoją działalność została uhonorowana Nagrodą Oskara Kolberga. Jest również zdobywcą „Baszty” na festiwalu w Kazimierzu Dolnym (2005 r.). Wielokrotnie koncertował także zagranicą: w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, byłej Jugosławii, Czechach, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii, Egipcie, Ukrainie, Rosji. Skład kapeli: Andrzej Rożej (skrzypce), Marian Pabiniak (bębenek z talerzem) Julian Jarząb (harmonia trzyrzędowa) Repertuar: Oberki ciągłe, oberki szybkie, polki
Kapela „Opocznianka”


Kapela z Orzku
Kapela powstała w 1996 r.. Występowała wielokrotnie na przeglądach i festiwalach na terenie całego kraju, zdobywając nagrody i wyróźnienia. W 2003 r. otrzymała I Nagrodę w Kazimierzu Dolnym. Zespół koncertował także na Węgrzech. Kierownikiem kapeli jest Jan Skurnica Skład kapeli: Jan Skurnica (akordeon), Włodzimierz Smolarek (klarnet), Dariusz Glapiński (bęben ze stalką). Repertuar: owijas „Od Skrajnego”, owijas „Od Chynowa” , owijas „Kłociła się matka z córką”



Warta Folk Band
Zespół powstał w 2010 r. i pierwotnie występował pod nazwą Kapela z Warty. Dorobek zespołu jest imponujący: liczne nagrody na przeglądach folklorystycznych, nagrane dwie płyty („Jak jo pójdę na ryneczek” i „Miałaś wiunek”) i teledyski, liczne koncerty w kraju oraz za granicą (Węgry, Niemcy). W 2012 r. kapela otrzymała odznakę honorową „zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez MKiDN. Skład kapeli: Wiktor Baranowski (wokal, klarnet), Marcin Wojtysiak (akordeon), Krzysztof Bednarek (perkusja), Maciej Kiniorski (kontrabas), Zbigniew Angolski (gitara), Ligi Libereti (instrumenty klawiszowe). Repertuar: „Na ty łónce”, „Jabłonecka”, „Wypłynęła rybka”



Kapela Ludowa im. Tadeusza Kubiaka
Kapela działa przy GOK w Leśmierzu od 1994 r. Jej założycielem i wieloletnim kierownikiem był zmarły w 2017 r. Tadeusz Kubiak. Kapela jest laureatką wielu nagród na festiwalach i przeglądach ogólnopolskich. W 2012 i 2016 zdobyła Główną Nagrodę „Basztę” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Od wielu lat występuje również w Sieradzu zdobywając czołowe nagrody. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt działalności kulturalnej. Skład Kapeli: Paweł Ladorucki (harmonia trzyrzędowa), Natalia Kamecka (skrzypce), Andrzej Dobierzewski (bęben) Repertuar łęczycki: kujon i trzy oberki



Kapela Ludowa z Albinowa
Kapela istnieje od 6 lat. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę na Spotkaniach Folklorystycznych w Sieradzu pierwszą i drugą. Na festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą zdobył II nagrodę. Skład Kapeli: Jan Szymański (skrzypce), Tomasz Czajka (harmonia guzikowa trzyrzędowa), Mateusz Czajka (bębenek). Repertuar: kujon łowicki, oberek, kujawiak, oberek



Kapela Ludowa „Grabianie”
Kapela „Grabianie” działa od 1999 r. przy GOK w Sędziejowicach. Wykonuje ona repertuar sieradzki, a w swej twórczości odwołuje się do dokonań ś.p. Tadeusza Krata, uznanego skrzypka z koloni Rembieszów. Ma na swoim koncie udział w XXXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2000 r.) oraz sukcesy na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie: 1999 r. – wyróżnienie, 2001 r. – II nagroda, 2002 r. – wyróżnienie, 2003 r. – I nagroda. Skład Kapeli: Anna Bralewska (skrzypce), Lodek Mikła (ciachotek), Sylwester Kijański (basy). Repertuar sieradzki: owijok sieradzki, polka „Żydóweczka”, „Stary ober”, „Jak ja szedłem z karczmy”



Kapela „Sami Swoi” z Opatówka
Powstała w 2010 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Jerzy Knop. Występowała na wielu uroczystościach gminnych i powiatowych. Uczestniczyła w przeglądach i konkursach folklorystycznych. Kapela była nagradzana w Sieradzu, gdzie zajęła II miejsce. Skład Kapeli: Jerzy Knop (akordeon), Roman Idzikowski (trąbka), Józef Dolata (klarnet), Krzysztof Domżała (skrzypce), Stanisław Kamiński (bęben ze stalką). Repertuar: oberek weselny „Matuś moja dej mnie za męża”, oberek „Od Kalisza”, polka „Parwicka Julianna”, polka wielkopolska



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury




Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller