Multimedialna Teka Folkloru


KAPELE LUDOWE REGIONU SIERADZKIEGO

KAPELE AUTENTYCZNE

1. Kapela im. Mieczysława Urbanika powstała spontanicznie w styczniu 2018 r. tuż przed I Przeglądem Folklorystycznym w Goszczanowie. Zespół stworzyli byli muzycy Kapeli Znad Swędrni: Janusz Urbaniak (harmonia), Henryk Urbaniak (bębenek) oraz Marta Barczak-Cicha znana i ceniona sieradzka skrzypaczka. Kapela swym repertuarem nawiązuje do dokonań twórczych nieżyjącego już skrzypka Mieczysława Urbaniaka. Grupa już podczas pierwszego publicznego występu zyskała uznanie zgromadzonej publiczności oraz zdobyła wyróżnienie. Podczas XVII Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje” zespół został nagrodzony I Nagrodę w kategorii kapel autentycznych. Zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Goszczanowie.

Kapela im. Mieczysława Urbaniaka                                                
                               Kapela im. Mieczysława Urbaniaka                                            



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2. Kapela z Orzku Skład: Jan Skurnica - bębenek ze stalką (ur. 1953 r.), Karolina Adamkiewicz - skrzypce (ur. 1993 r.)

Kapela z Orzku powstała w 1996 r. Działa przy Gminnym Domu Kultury w Dłutowie (pow. pabianicki). Zespół współpracuje z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz chórkiem dziecięcym z lokalnej Szkoły Podstawowej. Kapela brała już udział w licznych przeglądach muzycznych zdobywając niejednokrotnie czołowe miejsca.

Kapela z Orzku                                                
                                    Kapela z Orzku                                            

Występ Kapeli Ludowej z Orzku podczas XIV Spotkani Folklorystycznych Polski Centralnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

3. Kapela Lututowianie Skład: Zbigniew Szczepaniak - skrzypce (ur. 1957 r.), Bogdan Szczepański - klarnet (ur. 1959 r.), Kazimierz Gruchot - basy (ur. 1949 r.), Mieczysław Ignaczewski - bęben (ur. 1953 r.)

Kapela Ludowa "Lututowianie" powstała w 1987 r. Kapela działa przy GOK Lututów.
2010 - II miejsce w kategorii kapel w Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka- autentyzm i inspiracje"; wyróżnienie w 44 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym;
2011 - II miejsce w Folkloriadzie Jurajskiej w Poraju; 2013 - III miejsce w I Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie;
2015 - I miejsce w kategorii kapel w XIV Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka- autentyzm i inspiracje"; wyróżnienie w 49 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Kapela Lututowianie                                                
                                    Kapela Lututowianie                                            

Występ Kapeli "Lututowianie" podczas XIV Spotkani Folklorystycznych Polski Centralnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

4. Kapela Marty Cichej w składzie Marta Cicha - skrzypce (ur. 1983), Jerzy Kaszuba - bębenek, "ciachotek" (ur. 1953 r. )

Kapela Marty Cichej powstała na przełomie 2013 i 2014 roku. Już w pierwszym roku działalności zespół zdobywa I nagrodę w kategorii kapel autentycznych na XIII Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje" w Sieradzu. Kapela została także zaproszona do udziału Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Wilnie. W 2015 roku kapela ponownie jest w gronie laureatów XIV Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje". W wrześniu 2014 roku ukazał się album pt: "Skrzypce po sieradzku". Płyta, zawierająca 49 utworów tradycyjnej sieradzkiej muzyki ludowej, powstała przy wsparciu Łódzkiego Domu Kultury i Sieradzkiego Centrum Kultury w ramach realizacji wspólnego projektu "Korzenie muzyki z sieradzkiego". W nagrywaniu płyty obok Marty Cichej i Jerzego Kaszuby uczestniczyła jeszcze dwójka młodych muzyków: Magdalena Kowalczyk - basy i Klaudia Klimczak - skrzypce. Album uzyskał wyróżnienie w konkursie Polskiego Radia "Fonogram źródeł" w 2015 r.

Kapela Marty Cichej                                                
                                    Kapela Marty Cichej                                            

Występ Kapeli Marty Cichej podczas XIV Spotkani Folklorystycznych Polski Centralnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

5. Kapela Zespołu Obrzędowego z Chojnego w składzie Marta Cicha - skrzypce (ur. 1983), Michał Świniarski - bębenek (ur. 1985)

Kapela Zespołu Obrzędowego z Chojnego
Kapela podczas VI Spotkań Folklorystycznych
Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka-
autentyzm i inspiracje" Sieradz, 2007 r.

6. Kapela "Znad Swędrni" z Goszczanowa-Wroniaw działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goszczanowie (98-215 Goszczanów, ul.Kaliska 19) w składzie:
Mieczysław Urbaniak - skrzypce
Janusz Urbaniak - akordeon
Łukasz Urbaniak - bęben

Kapela Znad Swędrni
Kapela "Znad Swędrni"

7. Kapela Ludowa "Dukat" z Mroczek Małych patronat nad Kapelą sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Błaszkach (98-235 Błaszki) Skład Kapeli:
Józef Tomczyk - skrzypce
Stanisław Szafirowicz - harmonia trzyrzędowa
Zenon Lipiński - bęben

Kapela Ludowa Dukat z Mroczek Małych
Kapela Ludowa "Dukat" z Mroczek Małych

8. Kapela z Baszkowa (istniała w latach 1992 - 2004, przygrywała Zespołowi Obrzędowemu z Chojnego w latach 1999 - 2004) w składzie:
Józef Janczak - skrzypce (ur.1925 -zm.2004) zdobywca Głównej Nagrody - "Baszty" na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2001 r. i laureat Nagrody im.Oskara Kolberga w 2002 r
Stanisław Pryk - bębenek (ur. 1918 - zm.2008)

Kapela z Baszkowa
Kapela podczas II Spotkań Folklorystycznych "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje"
w amfiteatrze sieradzkim - 15.06.2003 r.

9. Kapela Ludowa z Nobeli. Opiekę merytoryczną nad kapelą pełni Warckie Centrum Kultury w Warcie (98-290 Warta, ul.Kościuszki 9/11).

Kapela Ludowa z Nobeli
Kapela podczas IV Spotkań Folklorystycznych
"Od Kujawiaka do Oberka- autentyzm i inspiracje" w 2005 r.

KAPELE STYLIZOWANE

10. Sieradzka Kapela Ludowa od kwietnia 2008 roku działa przy Muzeum Okręgowym w Sieradzu (98-200 Sieradz, ul.Dominikańska 2) w składzie:
Tadeusz Kaczmarek - akordeon
Kazimierz Marciniak - trąbka
Rajmund Kaczmarek - klarnet
Jerzy Zalewski - kontrabas
Grzegorz Gortych - bębenek
Jolanta Werner - solistka
Krystian Krawczyk - solista
Sieradzka Kapela Ludowa jest jednym z najdłużej, nieprzerwanie działających zespołów ludowych na terenie Ziemi Sieradzkiej . Kapela powstała w 1955 r. z inicjatywy Kazimierza Jacyka i początkowo działała przy nieistniejących już Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego "Sira". Od 1991 r. patronat nad zespołem przejął Wojewódzki Dom Kultury w Sieradzu, a następnie Regionalny Ośrodek Kultury przekształcony w latach późniejszych w Powiatowy Ośrodek Kultury w Sieradzu. Od 2008 r. Kapela działa przy Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Kierownikami kapeli byli kolejno: Kazimierz Jacyk, Henryk Zabłotny, Kazimierz Marciniak. Obecnie zespół prowadzi Krystian Krawczyk. Przez 55 lat swego istnienia Sieradzka Kapela Ludowa wielokrotnie występowała na terenie całej Polski uświetniając swymi występami wiele imprez i jubileuszy. Zespół brał udział w licznych konkursach i przeglądach zdobywając niejednokrotnie główne nagrody. Występami poza granicami kraju promowała nie tylko Ziemie Sieradzką, ale także nasz kraj, ukazując tamtejszej publiczności bogactwo folkloru Polski. W ciągu 55 lat działalności przez szeregi zespołu przeszło wiele osób, które angażowały się w podtrzymywanie i popularyzowanie zanikającej kultury ludowej. Ich talent i umiejętności niejednokrotnie były wykorzystywane przez placówki kultury w naszym regionie. Do dnia dzisiejszego w Kapeli działają nieprzerwanie jej wieloletni członkowie: Tadeusz Kaczmarek (od 48 lat) i Krystian Krawczyk (od 44 lat). Kapela przez wszystkie lata swojej działalności dopracowała się bogatego programu opartego na polkach, oberkach, owijokach oraz przyśpiewkach sieradzkich. Członkowie zespołu dbając o utrzymanie zgodności wykonywanych utworów z duchem sieradzkiej tradycji starają się utrzymać wysoki poziom artystyczny prezentowanego programu. Kalendarium:
1959 r. - I miejsce w Ogólnopolskich Eliminacjach Zespołów Ludowych w Kielcach;
1977 r. - udział w XVI Przeglądzie "Wiosna nad Nysą" w Gubinie; koncerty w Niemczech;
1983 r. - koncerty w Jugosławii;
1986 r. - występy we Francji;
1987 r. - występy w Danii;
1988 r. - koncerty we Francji;
1989 r. - udział w V Prezentacjach Kapel Ludowych i Podwórkowych w Bełchatowie;
1990 r. - udział w IV Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Województwa Sieradzkiego;
1993 r. - koncert w Danii;
1994 r. - występy w Bułgarii i Tadżykistanie;
1995 r. - z okazji 40-lecia działalności Sieradzka Kapela Ludowa została uhonorowana dyplomem Ministra Kultury za działalność i upowszechnianie folkloru; koncerty w Macedonii i Turcji;
1996 r. - występy w Portugalii;
1997 r. - I miejsce w II Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Podwórkowych w Bełchatowie; koncerty w Niemczech we Francji;
1998 r. - I miejsce w III Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Podwórkowych w Bełchatowie; występy we Włoszech;
1999 r. - koncerty w Danii;
2000 r. - uchwałą Rady Miejskiej w Sieradzu zespołowi nadano tytuł "Zasłużony dla Miasta Sieradza";
2002 r. - występy w Niemczech;
2005 r. - nagroda w Przeglądzie Nadwarciańskich Zespołów Ludowych w Brzegu; udział w Festiwalu Folklorystycznym "Tradycje" w Łodzi; dyplom i Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 50-lecia działalności; Nagroda Starosty Sieradzkiego z okazji 50-lecia działalności;
2006 r. - Festiwal Folkloru w Lenart (Słowenia); występy w Niemczech;
2007 r. - nagroda w Przeglądzie Nadwarciańskich Zespołów Ludowych w Brzegu;
2008 r. - III nagroda w VII Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje" w Sieradzu;
2009 r. - dyplom w Przeglądzie Nadwarciańskich Zespołów Ludowych w Brzegu;
2009 r. - wyróżnienie w VIII Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje" w Sieradz;
2009 r. - II miejsce w XIX Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie; Nagroda Starosty Sieradzkiego;
2010 r. - III miejsce w Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie.
2013 r. - udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale;
2015 r. - I miejsce w kategorii zespołów opracowanych w XIV Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje"
Sieradzka Kapela Ludowa
Występ na VII Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej
"Od Kujawiaka do Oberka - autentyzm i inspiracje" w 2008 r.
w Sieradzkim Parku Etnograficznym

Sieradzka Kapela Ludowa                                                
              Kapela w Sieradzkim Parku Etnograficznym                                            

Występ Sieradzkiej Kapeli Ludowej podczas XIV Spotkani Folklorystycznych Polski Centralnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

11. Kapela Ludowa "Grabianie" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach (98- 160 Sędziejowice, ul.Wieluńska 7). Kapela swój repertuar czerpie z folkloru sieradzkiego. Przygrywa Zespołowi Pieśni i Tańca "Sędziejowiczanie". Mimo krótkiego okresu działalności ma na swoim koncie udział w XXXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Instruktorem Kapeli jest Sylwester Kijański.

Grabianie
Kapela Ludowa "Grabianie"

Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller