Multimedialna Teka Folkloru


FESTYNY SZTUKI LUDOWEJ I FOLKLORU WOJEWÓDZTWA SIERADZKIEGO

I Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego -Sieradz, 4-6.06.1976 r.
W programie m.in.: koncerty (Zespół Tańca im. Sz. Harnama z Łodzi), kiermasze i pokazy rękodzieła ludowego, występy kapel ludowych, zespołów tańca i chórów regionalnych, pokazy filmów dot. sztuki ludowej i folkloru, wystawa twórczości Stanisława Korpy. Wojewódzki Dom Kultury wydał pierwszy katalog festynowy: "Sztuka i Folklor Województwa Sieradzkiego" . Impreza odbyła się w ramach Lata Sieradzkiego. Wystąpiły także: Zespół Pieśni i Tańca Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, Rumuński Zespół Pieśni i Tańca, Gdańska Kapela Podwórkowa oraz zespół z Lipiec Reymontowskich z inscenizacją "Wesela Boryny", zespół "Czerwono - Czarni" i Zespół Estradowy Wojsk Pogranicza "Granica" W trakcie Lata Sieradzkiego odbyło się szereg innych jeszcze imprez estradowych i kameralnych.

II Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego -Sieradz, 2-4.09.1977 r.
W programie m.in.: występ Zespołu Pieśni i Tańca "Opole" i "Dobroń", zespołów folklorystycznych województwa sieradzkiego, jarmark sztuki ludowej i pokaz rękodzieła ludowego, wystawy: "Sztuka ludowa i folklor województwa sieradzkiego" i "Sztuka ludowa i folklor w literaturze". W ramach Festynu odbyła się X Biesiada Sieradzka zorganizowana w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Prezentowali się: Jerzy Kaczmarek, Stanisław Korpa, Walenty Jarecki, Maria Marchewkowa, Kazimierz Maurer i Szczepan Siudmak. Wojewódzki Dom Kultury wydał II katalog festynowy i składankę "X Biesiada Sieradzka".

III Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego - Sieradz, 24-27.08.1978 r.
Festyn był połączony ze Świętem "Trybuny Ludu". Odbyły się występy zespołów folklorystycznych: Zespołów Pieśni i Tańca "Swarni" i "Sanniki" oraz zespołu białoruskiego "Choroszki", kapel ludowych a także kiermasze, imprezy sportowe, rekreacyjne i turystyczne. Był też ciekawy koncert finałowy zatytułowany: "Trybuna Ludu swoim sieradzkim czytelnikom", w którym wystąpili m.in. Irena Santor, Mieczysław Fogg, Regina Pisarek, Tadeusz Woźniakowski, zespół Homo-Homini. Były też spektakle: "Starej Prochowni" z Warszawy, Teatru Lalek "Pinokio" z Łodzi oraz Teatru Lalek "Fraszka" z Warszawy. Wojewódzki Dom Kultury wydał III katalog festynowy.

IV Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego -Sieradz, 1-3.06.1979 r.
Festyn połączony był z Dniami Przyjaźni. Odbyły się spotkania autorskie, koncert z udziałem zespołów: z Bułgarii, Lublina i Dobronia oraz wystawy w kinie "Piast" - filatelistyczna, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej - książek polskich i radzieckich o tematyce wojennej, Teatrze Miejskim - pokonkursowa wystawa fotograficzna i Muzeum Okręgowym - dorobku artystki ludowej Marianny Pawlak z Monic. Wojewódzki Dom Kultury w Sieradzu wydał IV katalog festynowy.

Jarmark Sieradzki - Sieradz, 20-21.06.1981 r.
Piąta edycja imprezy, która wcześniej odbywała się jako Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Woj.Sieradzkiego. W programie m.in.: wystawy, koncerty zespołów ludowych, w tym ZPiT "Dobroń", kapel podwórkowych, widowisko plenerowe nad Wartą "Sobótkowe Wianki" oraz kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła.

VI Jarmark Sieradzki - Sieradz, 24-26.06.1983 r.
Festyn obfitował w występy zespołów regionalnych oraz muzycznych grup młodzieżowych. Były też występy iluzjonisty i połykacza ognia, kapele podwórkowe, dwa widowiska: "Sobótkowe Wianki" z udziałem zespołów regionalnych "Konopnica", "Naramice" i "Sieradzanie" i "Wesele Sieradzkie", a także wystawy: w Biurze Wystaw Artystycznych - poplenerowa z VII Sieradzkiego Pleneru Plastycznego, Muzeum Okręgowym - "Sztuka Ludowa Województwa Sieradzkiego", Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej - "Dorobek Edytorski Województwa", refektarzu Wojewódzkiego Domu Kultury - "Dolina rzeki Warty" przygotowana przez Sieradzkie Towarzystwo Fotograficzne. Imprezie towarzyszyły: "Cepeliada" , pokazy twórców ludowych oraz kiermasze sztuki ludowej.

VII Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego - Sieradz, 20-22.1985r.
W programie Festynu znalazły się m.in. występy zespołów "Le Galibots" z Francji i zespołu folklorystycznego z Alzacji, zespołu "Jamboł" z Bułgarii, grupy folklorystycznej "Dzieci Etny" z Włoch, Zespołu Ludowego z Lipiec Reymontowskich, Zespołów Pieśni i Tańca "Sieradzanie" i "Dobroń" a także ciekawe wystawy i kiermasze sztuki ludowej.

Józefa Janicka z Monic            Występ zespołu tanecznego
                                       Józefa Janicka z Monic                                   Występ zespołu tanecznego

VIII Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego - Sieradz, 26-28.06.1987 r.
W programie Festynu występy zespołów folklorystycznych, w tym z Bułgarii. Wojewódzki Dom Kultury w Sieradzu wydał czwarty katalog festynowy.

IX Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego - Sieradz, 21-23.07.1989 r.
Festyn z udziałem: litewskiego zespołu dziecięcego, zespołu folklorystycznego z Hiszpanii, zespołu "Le Galibots" z Francji, studenckiego zespołu folklorystycznego z Sarańska, zespołu folklorystycznego "Vela" i Zespołu Pieśni i Tańca "Ligo" z Bułgarii, Zespołów Pieśni i Tańca "Sieradzanie" i "Dobroń".

X Festyn Sztuki Ludowej i Folkloru Województwa Sieradzkiego - Sieradz, 27-29.07.1991 r.
Uczestniczyło w nim 16 zespołów i 6 solistów z województwa sieradzkiego, a także zespół góralski "Hamernik" z Nowej Huty, zespół "Jaskółka" z Kijowa, zespół z Podegrodzia k/Nowego Sącza.


Tekst: Teresa Dębska
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Okręgowego w Sieradzu

Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller