Multimedialna Teka Folkloru


BLIŻEJ FOLKLORU

Bliżej Folkloru" jest projektem kulturalnym zrealizowanym przez Łódzki Dom Kultury i Muzeum Okręgowe w Sieradzu w 2012 r. Celem projektu jest upowszechnianie i ożywianie zanikających elementów kultury ludowej charakterystycznych dla Ziemi Sieradzkiej. Składa się on z dwóch części:

I Cyklu 5 imprez folklorystycznych pod wspólną nazwą: "Bliżej Folkloru" zorganizowanych na terenie Sieradzkiego Parku Etnograficznego w lipiec-wrzesień. Na scenie sieradzkiego skansenu wystąpiły następujące zespoły ludowe: 1. 22 lipca - Kapela z Nobeli (gm. Warta) oraz Zespół Ludowy "Lututowianie" (gm. Lututów): 2. 5 sierpnia - zespoły "Ozorkowianie" z Ozorkowa i "Aleksandrowianie" z Aleksandrowa Łódzkiego;   3. 19 sierpnia - Zespół Śpiewaczy "Kaliny" z Ralewic (pow. poddębicki) i Kapela Zespołu Obrzędowego Chojne; 4. 2 września - zespół "Kumpele-Wróbele" z Wróblewa oraz Kapela Urbaniaków z Wronia (gm. Goszczanów); 5. 23 września - Sieradzka Kapela Ludowa i Kapela Ludowa Tadeusza Pietrasika. Każdorazowo w trakcie trwania spotkań odbyła się prezentacje sztuki i rękodzieła ludowego, podczas których można było nie tylko podziwiać gotowe wyroby twórców ludowych, ale także poznać techniki warsztatu i nabyć praktycznych umiejętności. Kolejno zaprezentowali się następujący twórcy: Kazimiera Balcerzak z Sieradza (zdobnictwo), Bronisława Bednarek ze Zapusty Małej (zdobnictwo), Józef Bogusławski z Sieradza (rzeźba), Paweł Olejniczak z Sieradza (rzeźba), Katarzyna Roszpondek z Sieradza (wycinanka), Halina Kaczmarek z Sieradza (wycinanka). 23 września, podczas ostatnich spotkań cyklu „Bliżej Folkloru” w przerwach między występami zespołów zaprezentowane zostały dwie scenki nawiązujące do tradycyjnej, sieradzkiej obrzędowości weselnej. Jako pierwsza została odegrana scenka ukazująca zwyczaj zakładania wianka weselnego panie młodej. Podczas drugiego występu zaprezentowany został obrzęd oczepin. Scenki zostały odegrane przez Agatę Woźniak i Marię Bakowicz, członkinie Zespołu Obrzędowego Chojne. W rolę panny młodej wcieliła się Jolanta Werner solistka Sieradzkiej Kapeli Ludowej. W trakcie trwania imprezy odbył się również pokaz ukazujący tradycyjny wyrób mioteł. Pokaz był prowadzony przez Józefa Bogusławskiego. Dodatkową atrakcją była plenerowa prezentacja wystawy poświęconej sieradzkiej wycinance ludowej. Wystawa została przygotowana z prac najwybitniejszych sieradzkich twórczyń, m.in.: Józefy Chaładaj, Józefy Dominiak, Józefy Furmańskiej, Marii Pawlak, Wandy Gaweł i Józefy Kolasy, które znajdują się w zasobach Muzeum i nie były dotychczas pokazywane. Elementami wystroju sceny były m.in. sieradzkie "pająki", tradycyjne ozdoby wieszane pod sufitem wewnątrz wiejskich chałup. Prezentowane "pająki" zostały wykonane przez Kazimierę Balcerzak, Bronisławę Bednarek, Katarzynę Roszpondek i Halinę Kaczmarek, twórczynie ludowe współpracujące z sieradzkim Muzeum.



II. Bloku edukacyjnego, w ramach którego zrealizowano 20 zajęć (1 zajęcia = 2 godz.) w terminie od 1 września do 13 listopada 2012 r. W zakresie edukacji odbyły się:
1. Pogadanki i prelekcje przybliżające wybrane zagadnienia z zakresu kultury ludowej z następujących tematów
- „Sieradzki strój ludowy” (14 września, Szkoła Podstawowa we Wróblewie),
- „Obróbka lnu, tkactwo i tkanina ludowa” (21 września, Szkoła Podstawowa w Złoczewie”),
- „Sieradzka wycinanka ludowa” (24 września, Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym),
- „Obróbka lnu, tkactwo i tkanina ludowa” (10 października, Szkoła Podstawowa w Burzeninie),
- „Obrzędowość doroczna w Sieradzkim” (26 października, Gimnazjum w Wróblewie),
- „Plecionkarstwo” (14 listopada, Gimnazjum w Wróblewie).
2. Odbyły się warsztaty prowadzone przez twórców i rękodzielników ludowych z następujących grup tematycznych:
- wycinanka (12 września - Szkoła Podstawowa w Złoczewie, 17 września - Szkoła Podstawowa w Wroblewie, 24 września - Szkoła Podstawowa w Słmokowie Mokrym, 24 października - Liceum Ogólnokształcące w Zloczewie),
- zdobnictwo ( października - Gimnazjum w Wróblewie) - rzeźba ludowa (12 września - Szkoła Podstawowa w Złoczewie, 24 października - Liceum Ogólnokształcące w Złoczewie), - plecionkarstwo (12 września Szkoła Podstawowa w Złoczewie), - wyrób mioteł (17 września - Szkoła Podstawowa we Wróblewie), - obróbka lnu (21 września - Szkoła Podstawowa w Złoczewie, 10 października - Szkoła Podstawowa w Burzeninie), - wyrób masła (21 września - Szkoła Podstawowa w Złoczewie, 24 października - Szkoła Podstawowa w Burzeninie), - wypiek chleba (9 listopada - Katolickiej Szkoły Podstawowej w Sieradzu), - wyrób sera (9 listopada - Katolickiej Szkoły Podstawowej w Sieradzu).


Strona główna

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Implementacja: Radosław Dobrzyński, Szymon Stępiński Grafika: Paulina Miller